CC26! Adventures in the Costume Continuum
News & Info  |   Program & Exhibits  |   Events & Contests  |   Dealer's Room  |   Social Activities  |   Hotel & Travel  |   Membership & Registration  |   Jump to Registration Form
Username:    Password:

Forgot Password?
Costume-Con 26: Adventures in the Costume Continuum
ended on April 28, 2008
Registration information for future years is available on their respective websites:
  • Costume-Con 27 (Maryland): http://www.costume-con.com/cc27/
  • Costume-Con 28 (Milwaukee, WI): http://www.cc28.org/
  • Costume-Con 29 (New Jersey-New York Metro area)
  • Costume-Con.com (home page for seated Costume-Cons) : http://www.costume-con.com
  • Costume-Con archives : www.costume-con.org
  • if you joined us, we hope you had a great time!

    Costume-Con 26 Historical Masquerade Results

    Posted: May 5, 2008

    Here are the awards from the Costume-Con 26 Historical Masquerade

    Award Recipient Names Entry title
    Directors Special Award for Attention to Detail (CD artwork) Nora Mai Sway
    Best in Class Young Fan Jessica Adam The Star
    Honored for Excellence in Smocking -- Novice Margaret Decker Florentine Gown
    Honored for Excellence in Use of Color and Trimmings -- Novice Judith Hollenberger 1870s Peacock Polonaise
    Best Presentation -- Novice Dorothy O'Hare, Erik Anderson, Bill Howard CSI: Fall River
    Best in Class for Documentation -- Novice Dorothy O'Hare, Erik Anderson, Bill Howard CSI: Fall River
    Best in Class -- Novice Deborah Parker-Wong Neo-Edwardian Aviatrix: Transformation
    Honored for Excellence in Handwork and Detail -- Journeyman Elizabeth Chilver A Lady Awaits
    Honored for Excellence -- Journeyman Lindsey Eastman A Venetian Noblewoman: Preparing for the Festival
    Best Non-Textile Fabrication -- Journeyman Maral Agnerian Mata Hari
    Best Presentation -- Journeyman MaryAnn Cappa Tribute to Loie Fuller
    Best in Class for Documentation -- Journeyman Lisa Joseph Karaginu Mo
    Best in Class -- Journeyman Jackie Thomas, Bill Thomas, Charlene Lowe, Mike Lowe, Cindy Llamas, Jose Cordova, Leticia Llamas, Irma Colomes Cotton Club, 1926
    Honored for Excellence in Tailoring -- Master Kij Greenwood Men's Suit Coat, Waistcoat & Breeches circa 1765-1790
    Best Use of Evil Fabric -- Master Kate Morgenstern, Arabella Benson, Bridget Landry, Christy Bertani, Chris Bertani, Thomas Benson Evil Satinist Cult
    Best Historical Villain -- Master Philip Gust Red Death
    Best Confection -- Master Carol Wood La Reine du Printemps
    Best in Class for Documentation -- Master Lisa Satterlund Echoes of Joy
    Best in Class -- Master Kent Elofson, Danica Lisiewicz, Nicole Roberts, David Rose, Dawn Rose, Sa Winfield Ozmopolitans: The Emerald Citizens
    Judges' Choice Lisa Satterlund Echoes of Joy
    Best in Show Documentation
    Entered in Journeyman Division
    Jackie Thomas, Bill Thomas, Charlene Lowe, Mike Lowe, Cindy Llamas, Jose Cordova, Leticia Llamas, Irma Colomes Cotton Club, 1926
    Best in Show Lana Bailey, Trystan L. Bass, Bridget Bradley-Scaife, Katherine Caron-Greig, Maegen Hensley, Teresa Liao, Sarah Lorraine, Lynne Taylor, Kendra Van Cleave, Thomas Dowrie The Empress Eugenie of France surrounded by her Maids of Honour, 1855

    -*- -*--*-

    Costume-Con 26 Historical Masquerade Entries

    Posted: May 6, 2008

    The following is the list of entries in the Costume-Con 26 Historical Masquerade:

    1. Master Division (Historical Interpretation)
      Sway
      Presented by: Nora Mai
      Created by: Nora Mai
    2. Journeyman Division (Historical Reproduction)
      A Lady Awaits
      Presented by: Elizabeth Chilver
      Created by: Elizebeth Chilver
    3. Young Fan Division (Historical Interpretation)
      The Star
      Presented by: Jessica Adam
      Created by: Jessica Adam
    4. Master Division (Historical Interpretation)
      Evil Satinist Cult
      Presented by: Kate Morgenstern, Arabella Benson, Bridget Landry, Christy Bertani, Chris Bertani, Thomas Benson
      Created by: Kate Morgenstern, Arabella Benson, Bridget Landry, Christy Bertani, Chris Bertani, Thomas Benson
    5. (withdrew from competition)
    6. Master Division (Historical Reproduction)
      Nellie Bly
      Presented by: Diane Yoshitomi
      Created by: Diane Yoshitomi
    7. Journeyman Division (Historical Interpretation)
      Mata Hari
      Presented by: Maral Agnerian
      Created by: Maral Agnerian
    8. Novice Division (Historical Interpretation)
      Floritine Gown
      Presented by: Margaret Decker
      Created by: Margaret Decker
    9. Master Division (Historical Reproduction)
      Red Death
      Presented by: Philip Gust
      Created by: Philip Gust
    10. Exhibition Division (Historical Interpretation
      Exhibition
      The Madame and the Girl
      Presented by: Beth Buschbaum, Martha Storm
      Created by: Scott Pennington
    11. Master Division (Historical Repro)
      The Empress Eugenie of France surrounded by her Maids of Honour, 1855
      Presented by: Lana Bailey, Trystan L. Bass, Bridget Bradley-Scaife, Katherine Caron-Greig, Maegen Hensley, Teresa Liao, Sarah Lorraine, Lynne Taylor, Kendra Van Cleave, Thomas Dowrie
      Created by: Lana Bailey, Trystan L. Bass, Bridget Bradley-Scaife, Katherine Caron-Greig, Maegen Hensley, Teresa Liao, Sarah Lorraine, Lynne Taylor, Kendra Van Cleave
    12. Journeyman Division (Historical Interpretation)
      Guidelines
      Presented by: Beth Stireman
      Created by: Beth Stireman
    13. Master Division (Historical Repro)
      A Victorian Couple
      Presented by: Heather Harris, Aaron DuBois
      Created by: Heather Harris
    14. Journeyman Division (Historical Reproduction)
      A Venetian Noblewoman: Preparing for the Festival
      Presented by: Lindsey Eastman
      Created by: Lindsey Eastman
    15. Novice Division (Historical Reproduction)
      CSI: Fall River
      Presented by: Dorothy O'Hare, Bill Howard, Erik Anderson
      Created by: Dorothy O'Hare, Erik Anderson
    16. Master Division (Historical Repro)
      Thomas de Velmont, Bishop of l'Aquila
      Presented by: Tom Nanson
      Created by: Tom Nanson
    17. Journeyman Division (Historical Ethnic)
      Karaginu
      Presented by: Lisa Joseph
      Created by: Lisa Joseph
    18. Master Division (Historical Repro)
      Men's Suit Coat, Waistcoat & breeches circa 1765-1790
      Presented by: Gregg Greenwood
      Created by: Kij Greenwood
    19. Exhibition Division (Historical Interpretation)
      Maria Theresa de Aragon y Vivar
      Presented by: Pippin Sardo
      Created by: Jamia Hansen-Murray
    20. Master Division (Historical Reproduction)
      Echoes of Joy
      Presented by: Lisa Satterlund, Greg Sardo
      Created by: Lisa Satterlund
    21. Novice Division (Historical Interpretation)
      1870s Peacock Polonaise
      Presented by: Judith Hollenberger
      Created by: Judith Hollenberger
    22. Journeyman Division (Historical Interpretation)
      Tribute to Loie Fuller
      Presented by: MaryAnn Cappa
      Created by: MaryAnn Cappa, Dick Magnanti
    23. Master Division (Historical Interpretation)
      La Reine du Printemps
      Presented by: Carol Wood
      Created by: Carol Wood
    24. Master Division (Historical Repro)
      The Widow
      Presented by: Julia Clayton
      Created by: Julia Clayton
    25. Journeyman Division (Historical Interpretation)
      Cotton Club, 1926
      Presented by: Jackie Thomas, Bill Thomas, Charlene Lowe, Mike Lowe, Cindy Llamas, Jose Cordova, Leticia Llamas, Irma Colomes
      Created by: Jackie Thomas, Leticia Llamas
    26. Master Division (Historical Interpretation)
      Madame du Pompadour
      Presented by: Aurora Celeste
      Created by: Aurora Celeste
    27. Novice Division (Historical Interpretation)
      Neo-Edwardian Aviatrix: Transformation
      Presented by: Deborah Parker-Wong
      Created by: Deborah Parker-Wong
    28. Journeyman Division (Historical Repro)
      1880 Ball Gown & Undergarments
      Presented by: Diana Riley
      Created by: Diana Riley
    29. Master Division (Historical Interpretation)
      Ozmopolitans: the Emerald Citizens
      Presented by: Kent Elofson, Danica Lisiewicz, Nicole Roberts, David Rose, Dawn Rose, Sa Winfield
      Created by: Kent Elofson, Danica Lisiewicz, Nicole Roberts, David Rose, Dawn Rose, Sa Winfield; designed by Adrian

    -*- -*--*-

    Costume-Con 26 Fantasy and Science Fiction Masquerade Awards

    Posted: May 7, 2008

    Here are the results from the F & SF Masquerade at CC26:

    Workmanship Awards

    Creative Materials Manipulation Workmanship in Novice Division
    D'Mentia
    Patty Keller

    Best Leather Work Workmanship in Novice Division
    Predator Arbitator
    Julie Spehar

    Best Armor Workmanship in Novice Division
    Kain
    MariEllen Cottman

    Best Use of Color Workmanship in Novice Division
    Calm After the Storm
    MaryAnn Westfield

    Best in Class Workmanship in Novice Division
    True Love
    Lindsay Tallman

    Honorable Mention Workmanship in Journeyman Division
    Lu Xun, Blus Chinese Dragon
    Bethany Padron

    Honorable Mention Workmanship in Journeyman Division
    Elegant Gothic Aristocrat - Demon Version
    Caistarrin

    Sculptural Techniques Workmanship in Journeyman Division
    Best Foes Forever
    Mette Hedin and Bryan Little

    Best Use of Electronics Workmanship in Journeyman Division
    Captian Nemo's Dream and the Fourth Elemental
    Doghood and Wayne Rhodes

    Best Recreation Workmanship in Journeyman Division
    Ithilian Ranger
    Rohtireth

    Best Use of Materials Workmanship in Journeyman Division
    Nightmares of Oz
    Thea Teufel, Jess Saxon, Heather Knight, Kim Smith and Sheri Tague

    Best in Class Workmanship in Journeyman Division
    A Rare Flower
    Hoshikage

    Honorable Mention Workmanship in Master Division
    Midsummer Night's Dream
    Pierre Pettinger Sandy Pettinger Nora Mai Karen Heim Elaine Mami

    Honorable Mention Workmanship in Master Division
    Van Helsing
    Sa Winfield, Kent Elofson, Dawn Rose, David Rose, Danica Lisiewicz & Nicole Roberts

    Best Texturing Workmanship in Master Division
    Sometimes and Angel
    Robert Heart

    Painting Dyes and Detailing Workmanship in Master Division
    The Rare and Elusive Firecat
    Stephanie Park

    Best Gadgetry in Master Division
    From the Journal of Professor Gideon Pike
    Bruce Mai

    Most Evocative Use of Fabric Workmanship in Master Division
    What Lies Beneath
    Jacqueline M. Ward

    Plastic Casting and Accessories Workmanship in Master Division
    Devil-s Darning Needle
    Nola Yergen-Jennings, Gail Wolfenden-Steib, and Rene Floetke

    Best in Class Workmanship in Master Division
    We Lost
    Lynette Eklund and Lance Ikegawa

    Best In Show Workmanship
    Comrades in Arms
    Kathe and Philip Gust



    Presentation Awards
    Best Young Fan Made by Mom
    Edna Mode
    Samantha Briant and Bridgit Landry
    Honorable Mention Recreatiion in the Novice Division
    True Love
    Lindsay Tallman
    Choreography in the Novice Division
    Kain
    MariEllen Cottman
    Exuberant Stage Presence in the Novice Division
    The Calm After the Storm
    Mary Ann Westfield
    Best in Class in the Novice Division
    Boriel
    Kathy Whitesel
    Best Characterization in the Journeyman Division
    Barf!
    Nicole Roberts
    Most Regal in the Journeyman Division
    Hail, Danu'bele
    Jacqueline Langworthy Smith and Beth Stireman
    Best Recreation in the Journeyman Division
    A Rare Flower
    Hoshikage
    Best Concept in the Journeyman Division
    Nightmares of Oz
    Thea Teufel, Jess Saxon, Heather Knight, Kim Smith, and Sheri Tague
    Best in Class in the Journeyman Division
    Best Foes Forever
    Mette Hedin and Bryan Little
    Honorable Mention for Presentation in the Master Division
    Sometimes an Angel
    Robert Heart
    Honorable Mention for Humor in the Master Division
    Princess Zelda, Warrior Granny
    Zelda Gilbert
    Best off the Cuff in the Master Division
    My Lady Green Sleeves
    Julia and Richard Hyll
    Sheer Elegance in the Master Division
    A Midsummer Night's Dream
    Pierre Pettinger, Sandy Pettinger, Nora Mai, Karen Heim, and Elaine Mami
    Best Original Creation in the Master Division
    The Rare and Elusive Firecat
    Stephanie Park
    Best in Class in the Master Division
    The Devil's Darning Needle
    Nola Yergen-Jennings, Gail Wolfenden-Steib, and Rene Floetke
    Best in Show Presentation
    Space Girls
    Cordelia Willis, Nina Kempf, Tammy Wanzer, Caitlin Schindler, and Angie Clough

    -*- -*--*-

    Costume-Con 26 Fantasy and Science Fiction Entries

    Posted: May 7, 2008

    Following are the entries in the CC26 F & SF Masquerade:

    1. Edna Mode
      Master Division
      Presented by: Samantha Briant
      Created by: Bridgit Landry
      Designed by: Bridgit Landry
    2. The Queen Comes to Town
      Master Division
      Presented by: Alexandra Dysinski
      Created by: Alexandra
      Designed by: Alexandra
    3. St Mungo Hospital Healer
      Master Division
      Presented by: Anne Davenport
      Created by: Anne Davenport
      Designed by: Anne Davenport
    4. Devil-s Darning Needle
      Master Division
      Presented by: Nola Yergen-Jennings Gail Wolfenden-Steib Rene Floetke
      Created by: Nola, Gail, and Rene
      Designed by: Nola and Gail
    5. The Calm after the Storm
      Novice Division
      Presented by: Alyssa
      Created by: Mary Ann Westfield
      Designed by: Mary Ann Westfield
    6. The Time Traveler
      Journeyman Division
      Presented by: Dave Kanoy
      Created by: Dave Kanoy
      Designed by: Dave Kanoy
    7. Elegant Mythos
      Novice Division
      Presented by: Susan and Rebecca Parisi
      Created by: Susan and Rebecca Parisi
      Designed by: Susan and Rebecca Parisi
    8. Predator Arbitrator
      Novice Division
      Presented by: Julie Spehar
      Created by: Julie Spehar
      Designed by: Julie Spehar
    9. Hail, Danu'bele!
      Journeyman Division
      Presented by: Jacqueline Langworthy Smith and Beth Stireman
      Created by: Jacqueline Langworthy Smith and Beth Stireman
      Designed by: Jacqueline Langworthy Smith and Beth Stireman
    10. A Rare Flower
      Journeyman Division
      Presented by: Hoshikage
      Created by: Hoshikage
      Designed by: Hoshikage
    11. Captain Amelia
      Master Division
      Presented by: Jennifer Wylie and Bill Howard
      Created by: Jennifer Wylie
      Designed by: Jennifer Wylie
    12. Best Foes Forever
      Journeyman Division
      Presented by: Mette Hedin & Bryan Little
      Created by: Mette Hedin & Bryan Little
      Designed by: Mette Hedin & Bryan Little
    13. Lu Xun (Blue Chinese Dragon)
      Journeyman Division
      Presented by: Bethany Padron
      Created by: Bethany Padron
      Designed by: Bethany Padron
    14. Kain
      Novice Division
      Presented by: MariEllen Cottman
      Created by: MariEllen Cottman
      Designed by: MariEllen Cottman
    15. Elementally Good
      Journeyman Division
      Presented by: Tiffany Thomas, Zach Shaffer, Tara Hatchett, Caroline Smeby
      Created by: Tiffany Thomas, Zach Shaffer, Tara Hatchett, Caroline Smeby
      Designed by: Tiffany Thomas, Zach Shaffer, Tara Hatchett, Caroline Smeby
    16. Mourning Queen
      Novice Division
      Presented by: Lisa Klassen
      Created by: Lisa Klassen
      Designed by: Lisa Klassen
    17. C.S.I.
      Exhibition Division
      Presented by: Victoria Warren
      Created by: Victoria Warren
      Designed by: Victoria Warren
    18. Sometimes an Angel
      Master Division
      Presented by: Robert Heart
      Created by: Robert Heart
      Designed by: Robert Heart
    19. Barf!
      Journeyman Division
      Presented by: Nicole Roberts
      Created by: Nicole Roberts
      Designed by: Nicole Roberts & Kent Elofson
    20. Van Helsing
      Master Division
      Presented by: Sa Winfield, Kent Elofson, Dawn Rose, David Rose, Danica Lisiewicz, Maryann Cappa
      Created by: Sa Winfield, Kent Elofson, Dawn Rose, David Rose, Danica Lisiewicz & Nicole Roberts
      Designed by: Gabiella Pascucci
    21. My Lady Green Sleeves
      Master Division
      Presented by: Julia and Richard Hyll
      Created by: Julia Hyll
      Designed by: Julia Hyll
    22. Rorshach
      Novice Division
      Presented by: Read More Comics
      Created by: Christopher Erickson and Athena Worrell
      Designed by: Christopher Erickson and Athena Worrell
    23. True Love
      Novice Division
      Presented by: Lindsay Tallman
      Created by: Lindsay Tallman
      Designed by: Lindsay Tallman
    24. Arrrrchimedes the Pi-rat
      Master Division
      Presented by: JoAnn Abbott
      Created by: JoAnn Abbott
      Designed by: JoAnn Abbott
    25. "We Lost"
      Master Division
      Presented by: Lynette Eklund (Orc) Lance Ikegawa (Warg)
      Created by: Lynette Eklund (Orc) Lance Ikegawa (Warg)
      Designed by: Lance Ikegawa and Jen Seng
    26. Behold Winter
      Master Division
      Presented by: Lisa Ashton, Ming Diaz
      Created by: Lisa Ashton
      Designed by: Lisa Ashton
    27. D'Mentia
      Novice Division
      Presented by: Patti Keller
      Created by: Patti Keller
      Designed by: Patti Keller
    28. Comrades in Arms
      Master Division
      Presented by: Kathy and Philip Gust
      Created by: Kathe and Philip Gust
      Designed by: Kathe and Philip Gust
    29. The Goddess
      Master Division
      Presented by: Aurora Celeste
      Created by: Aurora Celeste
      Designed by: Aurora Celeste
    30. M.U. Hazardous Materials Unit
      Journeyman Division
      Presented by: Deech Mestel
      Created by: Deech Mestel
      Designed by: Deech Mestel
    31. Finally, an Invitation
      Master Division
      Presented by: Catherine Leeson
      Created by: Catherine Leeson
      Designed by: Catherine Leeson
    32. The Fourth Element
      Journeyman Division
      Presented by: Doghood
      Created by: Wayne Rhodes & Doghood
      Designed by: Wayne Rhodes
    33. Way Back When
      Master Division
      Presented by: Audrey Schmidt, JonnaLyhn Hall, Alan Schmidt
      Created by: Audrey Schmidt, with help from Lindie Schmidt in wrangling the hoop wires. Lindie Schmidt constructed the props, with help from Audrey Schmidt and Alan Schmidt.
      Designed by: Audrey Schmidt, using Simplicity Patterns
    34. Elegant Gothic Aristocrat -- Demon version
      Journeyman Division
      Presented by: Caistarrin (Evil Bishounin #289A)
      Created by: Caistarrin
      Designed by: Caistarrin
    35. NIghtmares of OZ
      Journeyman Division
      Presented by: Thea Teufel as Dorthy Gale, Jess Saxon as The Scarecrow, Heather Knight as The Tinman, Kim Smith as The Cowardly Lion and Sheri Tague as The Wizard.
      Created by: Each costume was made by the person wearing it.
      Designed by: Each costume was designed by the wearer.
    36. Space Girls
      Master Division
      Presented by: Cordelia Willis, Nina Kempf, Tammy Wanzer, Caitlin Schindler, and Angie Clough
      Created by: same as above: Cordelia Willis, Nina Kempf, Tammy Wanzer, Caitlin Schindler, and Angie Clough
      Designed by: same as above: Cordelia Willis, Nina Kempf, Tammy Wanzer, Caitlin Schindler, and Angie Clough
    37. The rare and elusive firecat
      Master Division
      Presented by: Stephanie Park
      Created by: Stephanie Park
      Designed by: Stephanie Park
    38. Captain Nemo's Dream
      Master Division
      Presented by: Wayne Rhodes
      Created by: Doghood
      Designed by: Doghood
    39. What Lies Beneath
      Master Division
      Presented by: Jacqueline M. Ward
      Created by: Jacqueline M. Ward
      Designed by: Jacqueline M. Ward
    40. Boriel
      Novice Division
      Presented by: Kathy Whitesel
      Created by: Kathy Whitesel
      Designed by: Kathy Whitesel
    41. A Stylish Bumble Bee
      Novice Division
      Presented by: Michelle Abbott
      Created by: Michelle Abbott
      Designed by: Michelle Abbott
    42. From the Journal of Professor Gideon Pike
      Master Division
      Presented by: Bruce Mai
      Created by: Bruce Mai
      Designed by: Bruce Mai
    43. Princess Zelda: Warrior Granny
      Master Division
      Presented by: Zelda Gilbert
      Created by: Zelda Gilbert, with assistance by Karen Lipschutz
      Designed by: Zelda Gilbert, Janet Wilson-Anderson
    44. Ithilian Ranger
      Journeyman Division
      Presented by: Sheryl Gray
      Created by: Sheryl Gray
      Designed by: Sheryl Gray
    45. (Moved to Entry 0)
    46. Before Christian arrived at the Moulin Rouge
      Journeyman Division
      Presented by: Miko, Jo Rhett
      Created by: Miko
      Designed by: Miko
    47. Swamp Fairy
      Master Division
      Presented by: Julia Clayton
      Created by: Julia Clayton
      Designed by: Julia Clayton
    48. A Midsummer Nights Dream
      Master Division
      Presented by: Pierre Pettinger Sandy Pettinger Nora Mai Karen Heim Elaine Mami
      Created by: All the above
      Designed by: All the above

    -*- -*--*-

    Costume-Con 26 Parallel Dimensions in Design Awards

    Posted: May 7, 2008

    Here are the awards given for pieces in the Parallel Dimensions in Design runway show.

    In addition, Dawn McKechnie, winner of the "Dr Terwilliker Memorial Award" for her Future Fashion Folio design for "Little Miss Malicious" was presented with a copy of The 5000 Fingers of Dr. T; the prize was presented by Convention Chair Kevin Roche, sponsor of the award.

    Ms McKechnie was also presented with a copy of "The 500 Hats of Bartholomew Cubbins" by PDiD Directors Bruce and Dana MacDermott for her overwhelming support for the Seussian subtheme in the Folio.

    Art to Wear Awards

    Most Animated (Art to Wear)
    Interpretation of a Late 20th Century Scarlett O'Hara Ball Gown
    Darcy Fowkes and J Rosella Myers

    Techno Art (Art to Wear)
    Zig Zag Beat
    Doghood and Wayne Rhodes

    Single Pattern Contest Awards

    Honored for Attention to Detail (Single Pattern - Wellington Top Hat)
    Who's In Your Rose Garden?
    Julia Hyll

    Sheer Intricacy (Single Pattern - Wellington Top Hat)
    Lace Mueller
    Judith Hollenberger

    Best in Class (Single Pattern - Wellington Top Hat)
    Tipsy Topper
    Nora Mai

    Special Hat Award - It's Grape! (Single Pattern - Wellington Top Hat)
    Tipsy Topper
    Nora Mai

    Best Construction by an Up-and-Coming Costumer (Single Pattern - Kontusz Coat)
    Future Court Jester
    Elizabeth Mittmann

    Best in Class (Single Pattern - Kontusz Coat)
    Saramations? I thought you said Dalmatians!
    Karen Siemens

    Best Use of Dead Puppies (Single Pattern - Kontusz Coat)
    Saramations? I thought you said Dalmatians!
    Karen Siemens

    Best Fabric Choice by an Up-and-Coming Costumer (Single Pattern - Kontusz Coat)
    Dragon's Apprentice
    Erin Mittmann

    Attention to Detail (Single Pattern - Clown Costume)
    Florabelle
    Catherine & Irene Leeson

    Boundary Breaker Award (Single Pattern - Clown Costume)
    Ren Fair Nightmare
    Mary Ellen Smith

    Best in Class (Single pattern - Clown Costume)
    Halloween Clown
    Dawn McKechnie

    Best Workmanship (Single Pattern - Clown Costume)
    Remembrance of Threads Past
    Jacqueline M. Ward

    Future Fashion Awards

    ! (Future Fashion Show)
    The New Fashion in Airline Security
    Dorothy O'Hare

    Best Workmanship (Future Fashion Show)
    Palace Protocol Officer
    Janet Wilson Anderson

    Honored for Excellence in Fabric Choice (Future Fashion Show)
    Elder Statesman
    Pierre E Pettinger

    Best Interpretation not by Designer (Future Fashion Show)
    If Jules Verne Had Been Julia: The Lighthouse Keeper
    Karen Dick

    Most Seussical (Future Fashion Show)
    Auntie's Fluzzy Wuz Coat and Fancy Flurbish Hat
    Mary Ellen Smith

    Honored for Pleating (Future Fashion Show)
    Priestess of the Sky Goddess
    Loretta Gilmartin

    Honored for Materials Processing (Future Fashion Show)
    Smoke and Mirrors
    Lisa Ashton

    Best Interpretation by Designer (Future Fashion Show)
    Black Widow
    Sarah Ittyerah

    Best in Folio (Future Fashion Show)
    Fae Warrior
    Jonnalyhn Wolfcat

    Creative Translation from Page to Fabric (Future Fashion Show)
    Little Miss Malicious
    Genevieve Hildebrand-Chupp

    -*- -*--*-

    Costume-Con 26 Parallel Dimensions in Design Entries

    Posted: May 7, 2008

    Here is the complete run order for the pieces presented in the Parallel Dimensions in Design show at Costume-Con 26.

    1. Art to Wear
      Lost & Found
      Designed by: Julia Hyll
      Created by: Julia Hyll
      Presented by: Julia Hyll
    2. Art to Wear
      The Lost Button
      Designed by: Kathe Barrows
      Created by: Kathe Barrows
      Presented by: Kathe Barrows
    3. Art to Wear
      Interpretation of a Late 20th Century Scarlett O'Hara Ball Gown
      Designed by: Darcy Fowkes and J Rosella Myers
      Created by: Darcy Fowkes and J Rosella Myers
      Presented by: Darcy Fowkes
    4. Art to Wear
      Cyber Pink and August
      Designed by: Jean Battiato
      Created by: Jean Battiato
      Presented by: Eric Prill
    5. Art to Wear
      A Go Go Boy from Jupiter
      Designed by: Doghood
      Created by: Doghood
      Presented by: Doghood
    6. Art to Wear
      Zig Zag Beat
      Designed by: Doghood and Wayne Rhodes
      Created by: Doghood and Wayne Rhodes
      Presented by: Wayne Rhodes
    7. Hat (Single Pattern Contest)
      Who's in your Rose Garden
      Designed by: Julia Hyll
      Created by: Julia Hyll
      Presented by: Richard Hyll
    8. Hat (Single Pattern Contest)
      Lace Mueller
      Designed by: Judith Hollenberger
      Created by: Judith Hollenberger
      Presented by: Judith Hollenberger
    9. Hat (Single Pattern Contest)
      Reception at the Center of the Earth
      Designed by: Judith Hollenberger
      Created by: Judith Hollenberger
      Presented by: Judith Hollenberger
    10. Hat (Single Pattern Contest)
      Mad Veterinarian Hat
      Designed by: Lisa Root
      Created by: Lisa Root
      Presented by: Lisa Root
    11. Hat (Single Pattern Contest)
      No Bad Days
      Designed by: Lisa Root
      Created by: Lisa Root
      Presented by: Katherine Webb
    12. Hat (Single Pattern Contest)
      Tipsy Topper
      Designed by: Nora Mai
      Created by: Nora Mai
      Presented by: Nora Mai
    13. Kontusz (Single Pattern Contest)
      Vintner's Kontusz
      Designed by: Nora Mai
      Created by: Nora Mai
      Presented by: Nora Mai
    14. Kontusz (Single Pattern Contest)
      The Russkaya Prostitutka
      Designed by: Nicole Roberts & Dot Caffrey
      Created by: Nicole Roberts
      Presented by: Nicole Roberts
    15. Kontusz (Single Pattern Contest)
      Future Court Jester
      Designed by: Elizabeth Mittmann
      Created by: Elizabeth Mittmann
      Presented by: Elizabeth Mittmann
    16. Kontusz (Single Pattern Contest)
      Saramations? I thought you said Dalmatians!
      Designed by: Karen Siemens
      Created by: Karen Siemens
      Presented by: Karen Siemens
    17. Kontusz (Single Pattern Contest)
      Dragon's Apprentice
      Designed by: Erin Mittmann
      Created by: Erin Mittmann
      Presented by: Erin Mittmann
    18. Clown (Single Pattern Contest)
      Florabelle
      Designed by: Catherine Leeson
      Created by: Catherine & Irene Leeson
      Presented by: Catherine Leeson
    19. Clown (Single Pattern Contest)
      Ren Fair Nightmare
      Designed by: Mary Ellen Smith
      Created by: Mary Ellen Smith
      Presented by: Keri Doering
    20. Clown (Single Pattern Contest)
      The Blossoming Rose
      Designed by: Kimberly Gruenke
      Created by: Kimberly Gruenke
      Presented by: Kimberly Gruenke
    21. Clown (Single Pattern Contest)
      Halloween Clown
      Designed by: Dawn McKechnie
      Created by: Dawn McKechnie
      Presented by: Dawn McKechnie
    22. Clown (Single Pattern Contest)
      Hot Pink Harlequin Fancies Flight
      Designed by: Loretta Gilmartin
      Created by: Loretta Gilmartin
      Presented by: Maurine Starkey
    23. Clown (Single Pattern Contest)
      Remembrance of Threads Past
      Designed by: Jacqueline M. Ward
      Created by: Jacqueline M. Ward
      Presented by: Jacqueline M. Ward
    24. Future Fashion
      The New Fashion in Airline Security
      Designed by: Dawn McKechnie
      Created by: Dorothy O'Hare
      Presented by: Bill Howard
    25. Future Fashion
      Modesty Wrap
      Designed by: Karen Heim
      Created by: Karen Heim
      Presented by: Anne Davenport
    26. Future Fashion
      Elegant Gothic Lolita Afternoon Ensemble
      Designed by: Nora Mai
      Created by: Karen Heim
      Presented by: Karen Heim
    27. Future Fashion
      Palace Protocol Officer
      Designed by: Janet Wilson Anderson
      Created by: Janet Wilson Anderson
      Presented by: Janet Wilson Anderson
    28. Future Fashion
      Flame Coat
      Designed by: Janet Wilson Anderson
      Created by: Jonnalyhn Wolfcat
      Presented by: Joe Kukowski
    29. Future Fashion
      Elder Statesman
      Designed by: Pierre and Sandy Pettinger
      Created by: Pierre E Pettinger
      Presented by: Pierre E Pettinger
    30. Future Fashion
      Knight of The Triad
      Designed by: Pierre and Sandy Pettinger
      Created by: JoAnn Abbott
      Presented by: Scott Abbott
    31. Future Fashion
      If Jules Verne Had Been Julia: The Lighthouse Keeper
      Designed by: Alison Kondo
      Created by: Karen Dick
      Presented by: Karen Dick
    32. Future Fashion
      Sheriff McPeaches' Sneetch Breeches
      Designed by: Dawn McKechnie
      Created by: Greg Sardo
      Presented by: Greg Sardo
    33. Future Fashion
      Auntie's Fluzzy Wuz Coat and Fancy Flurbish Hat
      Designed by: Dawn McKechnie
      Created by: Mary Ellen Smith
      Presented by: Mary Ellen Smith
    34. Future Fashion
      Merovingian Emperor's Nouveau Walking Suit
      Designed by: Phil D. Page, aka Kevin Roche
      Created by: Kevin Roche
      Presented by: Kevin Roche
    35. Future Fashion
      Priestess of the Sky Goddess
      Designed by: F.W. Evans
      Created by: Loretta Gilmartin
      Presented by: Loretta Gilmartin
    36. Future Fashion
      Smoke and Mirrors
      Designed by: F.W. Evans
      Created by: Lisa Ashton
      Presented by: Lisa Ashton
    37. Future Fashion
      Black Widow
      Designed by: Sarah Ittyerah
      Created by: Sarah Ittyerah
      Presented by: Gail Wolfenden-Steib
    38. Future Fashion
      Future Formal Wear 2
      Designed by: Zhang Tian
      Created by: Kathe Barrows
      Presented by: Sandy Pettinger
    39. Future Fashion
      Little Miss Malicious
      Designed by: Dawn McKechnie
      Created by: Genevieve Hildebrand-Chupp
      Presented by: Genevieve Hildebrand-Chupp
    40. Future Fashion
      Fae Warrior
      Designed by: Dana Teh
      Created by: Jonnalyhn Wolfcat
      Presented by: Jonnalyhn Wolfcat

    -*- -*--*-

    Costume-Con 26 Mad Science Fair Results

    Posted: May 7, 2008

    The Mad Science Fair Directors are pleased to announce the following awards for the Costume-Con 26 Mad Science Fair:

    Costume-Con 26 Mad Science Fair Awards
    Best in Show
    Lady Cassandra
    Mette Hedin, Bryan Little
    Exellence in Hydraulic Design
    Smoke Effect Backpack
    Thomas Benson
    Excellence in Electronics
    Boussh
    Phil Gust
    Excellence in Mechanics
    Solar Sailor
    Jennifer Tifft
    Honorable Mention for Original Scholarship
    History and Evolution of Inflatable Razzberry Cushion Devices
    Ken Patterson
    Honorable Mention for Retro-Futurism
    Babbage Thumb Drive
    Master Payne
    Honorable Mention for Concept and Presentation
    Cruisemaster V: Portable Gaydar and Borg Codpiece
    Kevin Roche
    Honorable Mention for Textile Arts
    Symphonetta in Pink
    Bridget Landry

    -*- -*--*-

    Mad Science Fair Entries

    Posted: May 8, 2008

    The following pieces (in no particular order) were entered in the Costume-Con 26 Mad Science Fair and Prop Exhibition. Many thanks to the Evil Geniuses and their Minions who labored long and hard to make the MSF possible!

    • Karen Tully
      Psychic Amplifier and Pinhole Camera (from two cigar boxes)
    • JoAnn Abbot
      Syringe of the Root Canal Fairy
    • Anne Davenport
      Lightsabers
    • Kate Morgenstern
      Disco Maenad
    • Thomas Benson
      Smoke Effect Backpack
    • Arabella Benson
      Sisters of Battle Reliquary
    • Bridget Landry
      Symphonetta in Pink
    • Mette Hedin, Bryan Little
      Lady Cassandra
    • Trystan Bass
      Time Lady Accessories
    • Master Payne
      BFG & Babbage Thumb Drive
    • Jennifer Tifft
      Solar Sailor
    • Andy Trembley
      Pickled Punks
    • Judith Hollenberger
      Conflagration Emitters
    • Phil Gust
      Boussh
    • Kevin Roche
      From the Torchwood Vaults: (1) Cruisemaster V: Portable Gaydar and (2) Borg Codpiece
    • Leah Jakusovszky
      Kimber's Keytar
    • Shelley Monson
      Elven Fan
    • Ken Patterson
      History and Evolution of Inflatable Razzberry Cushion Devices
    • Jerry Majors
      Make it Yourself! A Pirate's Treasure Chest from a Copier Paper Box!

    -*- -*--*-

    Excerpted from "My Evil Plan" -- Hall Costume Awards

    Posted: May 8, 2008

    It all started a year and a bit ago at Wondercon. Catching a glimpse of Kevin and Andy at the other end of the dealer's room, I shouted daintily "I'll do the Hall Costuming Awards!" Kevin nodded yes, and tragedy was born.

    Anyway, it's Sunday night, and I've given out the final "major" awards for Hall Costuming. It was very difficult to pick the winners from the abundance available, but I rose from the dead to the challenge and here are the winners:
    Sunday Evil Genius of the Day Awards

    • Katherine Curon-Greig -- 1858 Gymnastic Costume
    • Lauren Howard - "Sally" from The Nightmare Before Christmas

    Workmanship Awards Honorable Mentions
    • Sarcasm Hime -- Tribal Dancer
    • Stephanie Flora -- 1837-1842 Rust Print Day dress and Bonnet (Firsttime costumer! Entirely Hand-Sewn!)

    Golden Thimble Award for Fine Workmanship
    Laurie Tavan -- Lady in Blue

    Ultimate Evil Costume Award
    Loren Dearborn -- 18th Century Wardrobe

    There will still be some given out on Monday if possible, so keep wearing those costume if you�re not on a committee, and thank you for making this convention more exciting (I didn't think that was possible) by showing us what you can do. Thanks also to the tireless secret agents and my last minute assistant Paul Sinasohn. I wouldn't have been able to do it without his help.

    Jwlhyfer de Winter
    P.S. Laurie had better watch out or I will steal her shoes!

    -*- -*--*-

    Ordering official Costume-Con 26 DVDs

    Posted: June 8, 2008

    The Official Video DVDs of the Costume-Con 26 Stage Competitions are now available for order!

    There are two DVDs available:

    • CC26-SIFI - Contains the Science Fiction Masquerade Event.
    • CC26-HIST - Contains the Historical Masquerade and the Dimensions In Design Event.

    Each DVD is $14.00 Dollars (includes shipping). Order requests should be sent to

    Eric Cannon,
    6446 Abbeydale Court,
    Orlando, Florida, 32818.
    Checks should be made payable to "Eric Cannon".
    

    If you prefer, you may contact him at RRVORLANDO (at) MSN.COM, if you would prefer to pay via PAYPAL.

    -*- -*--*-

    Posted: January 31, 2008

    Whether you like to compete or just see exciting costumes presented, the Masquerades are for you. A grand tradition at Science Fiction conventions, competitors show individual costumes or group costume projects on stage in very short theatrical vignettes.

    Fantasy & Science Fiction Masquerade

    The cornerstone of Costume-Con, the Fantasy & Science Fiction Masquerade evolved from the costume competitions that have gone on at science fiction conventions for decades. Let your imagination run wild, or recreate a costume from literature or the movies, and present it on stage. The possibilities are endless.

    -*- -*--*-

    Major Events to expect at Costume-Con

    Posted: January 3, 2007

    Besides an extensive program of classes, panels and presentations, Costume-Con always includes a variety of social and competitive events ranging from intimate to extravagant!

    -*- -*--*-

    Costumer Swap Meet

    Posted: April 23, 2008

    The costumer swap meet will take place in the upstairs Gateway Foyer from 2 till 5pm on Saturday.

    Sign up is at 1:30 in the foyer (look for a small table). Here's the fine print. Half a table costs $5. (Half is defined as 3 feet from the end to the center of a 6 ft table). It will only be possible to purchase additional spaces once everyone who has come to sign up has been assigned a first space. Two friends may team up to share two half spaces to make one table. Only CC026 members can rent a table, but you may sell to anyone. Selling or swapping are both allowed. You will need to plan to take your unsold items away with you, though we are working on getting a volunteer to take unwanted items to charity. UPDATE 4/24 -- A Nice Lady has volunteered to remove unsold and unwanted items for charitable donation if a seller so chooses.

    This is listed as 3 pm in the online schedule - we're working on the glitch.

    -*- -*--*-

    Mad Science Fair: Props Competition Rules

    Posted: April 8, 2008

    Chris and Christy Bertani, Directors

    The Costume-Con 26 Mad Science Fair is a props competition. For this competition, a prop is an item that may coordinate with a costume and is either held in the hand or carried alongside OR a costume item with mechanical and/or electronic function beyond clothing. Though the theme of the competition is "Mad Science", the only limit to acceptable props is your imagination. If you have any questions about these rules, please email madscience@cc26.org for clarification.

    The Mad Science Fair will open Saturday, April 26th, 2008 with formal Judging. The exhibit will remain open from 10am to 6pm both Saturday, April 26th and Sunday, April 27th.

    To enter a prop into the CC26 Mad Science Fair you must be a member of CC26. The prop must be made by you, but need not be your exclusive work, as long as other contributors are credited in some fashion.

    You may enter only once per membership, but your entry may contain several props linked by theme.

    Registration:
    All entries are encouraged to pre-register via the CC26 web site. There will be at-the-con registration on Friday, but exhibit space will be parceled out on a first-come, first-serve basis. Deadline for on-site registration is at the Mad Science Fair location, ten minutes before the Judges start their walk.

    Rules:
    1 No fire, flame, flashes, firecrackers, or explosions will be permitted inside the hotel. If you have an incendiary component that you wish to demonstrate, please contact the Mad Science Fair directors well ahead of time to arrange safety precautions.
    2 If your prop has an electric power requirement, contact the Mad Science Fair directors well ahead of time to arrange exhibit space with access to plug in power.
    3 If your prop has a working combustion engine, you will not be allowed to run it inside the hotel. If you wish to demonstrate this element of your prop, contact the Mad Science Fair directors well ahead of time to arrange special exhibit space.
    4 Your prop's action may not generate a mess that cannot easily be swept up. (The "no peanut butter" rule.) The venue for the Mad Science Fair is a standard carpeted hotel conference room, and WILL continue to be so after the event is over. If you have a "messy" action you must exercise, contact the Mad Science Fair directors well ahead of time to arrange special exhibit space.
    5 There must be some display of skill in creating and executing a design. No purchased, bespoke, rented or inherited props may be exhibited in the Mad Science Fair. Props previously entered as elements in other competitions (Masquerades, etc...) ARE acceptable.
    6 The Mad Science Fair Directors have the full authority to eliminate anyone from the competition on the grounds of bad taste, danger to self and/or others, violation of the above rules, or any other reason deemed sufficient. Our will is arbitrary and whimsical.

    Skill Levels:
    As there has never been a Mad Science Fair before, entries will be judged in only two skill levels: Skilled Professional and Talented Amateur. If you make more than 30% of your yearly income using those skills that created your entry, you are a Professional, for the purposes of this contest.

    Awards:
    Entries will be judged whimsically and arbitrarily, with weight given to presentation of entry, skill of manufacture and other, less measurable criteria.
    Award categories will be arbitrary and decided by the judges, whose whims will be final.

    Documentation:
    We highly encourage documentation. Please display your documentation with your entry.

    Basic Documentation:

    • Name of prop(s)
    • Name(s) of all designer(s) and maker(s)
    • What makes your prop worthy of our attention?

    Advanced Documentation -- In going beyond the minimal requirements, your documentation might include the following:
    • Pictures of visual sources, such as artworks, drawings, and sketches that you used
    • Rationale for design and for choices of materials and techniques
    • Test samples for materials and techniques used or discarded
    • Brief descriptions of any special skills or tools you used
    • Pictures of the work in progress

    Outstanding documentation is amusing, informative and enhances the exhibit space.

    If you have any questions, please contact the Directors of the Costume-Con 26 Mad Science Fair Props Competition : Chris and Christy Bertani E-mail: madscience@cc26.org
    Phone: 650-988-9676, please leave a message

    The Mad Science Fair Directors would like to thank the Historical Masquerade Directors from whom we cribbed this format and many of these rules.

    -*- -*--*-

    Posted: March 5, 2008

    Events

    So what does the CC26! committee have planned for your edification and enjoyment? A veritable cavalcade of events and gatherings sure to tempt the costume and textile fanatic in us all!

    Whether you're interested in educational programming and workshops, costume socials, or any of our numerous competitions (such as the Masquerades, fashion competitions, textile-arts competitions or other foolishness), CC26! has plans we hope will be fun for everybody.

    -*- -*--*-

    Masquerade Stage model available for download

    Posted: February 11, 2008

    We've built a 3d model of the stage layout we're planning to use for the Historical and the Fantasy and Science Fiction masquerades.

    It's been created using Google Sketchup, a free 3d modeling tool available from http://sketchup.google.com
    You may download either the full program or a smaller viewer program from http://sketchup.google.com/gsu6/download.html

    The model is available as the CC26 Final Masquerade Stage Design by "Urban Jungleboy"

    sketch of the CC26 masquerade stage
    Snapshot of the CC26 Masquerade stage, from the 3d Model

    -*- -*--*-